venkOvan

Často kladené dotazy (FAQ)

Jak začít

Registrace

Nepřihlášení uživatelé naleznou registrační formulář v menu profil. Pro vytvoření nového účtu zadejte emailovou adresu, na kterou se vám odešle heslo pro přihlášení. Pokud jste zapomětliví, můžete použít formulář "Zapomenuté heslo".

Přihlášení

Přihlaste se ke svému účtu pomocí emailové adresy a hesla, které vám bylo doručeno po registraci. Detaily svého profilu a své heslo si můžete po přihlášení změnit v menu profil/nastavení.

Spuštění hry

Přehled dostupných her je v menu příběhy. Po přihlášení je možné zahájit novou nebo pokračovat v dříve rozehrané hře. Vaše pozice se průběžně ukládá, proto se nemusíte bát přepínat mezi jednotlivými hrami. Vždy budete pokračovat tam, kde jste hru naposledy opustili.

Co je ten Venkovan zač?

Venkovan je online herní experiment. Prvotním záměrem bylo vytvořit online platformu pro hraní (a snadné vytváření) interaktivních příběhů odehrávajících se ve volné přírodě. Odtud i název Venkovan, jakožto kombinace slov "ovan" a "venku".

Herní princip byl jednoduchý. Hráč si vybere hru odehrávající se v jeho okolí. V první kapitole se seznámí s příběhem a je uveden do děje. To jak se bude děj dále odvíjet hráč ovlivňuje volbou možností, které mu hra nabízí. S kým bude hovořit, co sebere, jaké věci použije atp. Podle akcí, které hráč provede, se mu otevřou další kapitoly příběhu. Některé kapitoly příběhu lze však "odemknout" jen v případě, kdy známe tajný kód.

Tajný kód se může skrývat kdekoli. Místo kde jej hledat je vždy popsáno v příběhu a to, podle toho, jak jej hráč odehrál. Hráč například získá mapu, nebo nákres a informaci o tom, kde kód nalézt. Ten může být na místě ukrytý jako klasická geokeška, nebo se odkazovat na informaci z daného místa ("Jakou barvu má střecha kostela?"). Po získání kódu se hráč z daného místa opět přihlásí a získaným kódem si odemkne příslušnou kapitolu. Mezi aktivními kapitolami se může hráč volně přepínat. Nalezené předměty a zápisník z cest (obsahující přepis ukončených kapitol) jsou k dispozici v samostatné záložce.

Možnosti této platformy ukazuje fantaskní "Příběh z Ajangu" odehrávající se v pražské Stromovce. Vznikl v roce 2012 a hráče provede z Letenského náměstí přes Stromovku k Císařskému ostrovu. Herní kódy odkazují k informacím dostupným na daném místě. Nápisy na cedulích, grafity, počet schodů atp. I přes několik let aktualizací, reflektujících povodně a přestavby parku, jsou dnes kódy zastaralé. Proto se nyní zobrazují přímo v textu příběhu, který si tak můžete zahrát celý z domova, ale i s původní procházkou.

Hraní online her venku samozřejmě vyžaduje mobilní zařízení s připojením k internetu. Ačkoli dnes mnoho lidí disponuje chytrým telefonem, při serfování spoléhají často na wifi připojení.

Herní mechanismus využívá jednoduché INI soubory s přiloženými multimédii (obrázky sebraných předmětů, ilustrace kapitol atp.). Vytváření herních scénářů je maximálně jednoduché a jeho možné využití sahá od vytváření fantaskních příběhů v přírodě, po tvorbu informačních okruhů propagujících památky či pohostinství v blízkém okolí.

Dalším experimentem bylo umožnit vytvářet na podobných základech klasické point & click adventury. Hratelné online přímo v browseru.

První verze vznikla začátkem roku 2014. Hra "Adventura pytláka Kšticeho" se dále zdokonaluje a v současnosti si jí můžete zahrát v českém i anglickém jazyce. Ti co již hráli příběh z Ajangu zde jistě objeví mnoho paralel.

Prostředí je plně grafické, ovládané pomocí myši. Hráč se může pohybovat ve virtuální scéně, získávat předměty do inventáře nebo vstupovat do dialogů s ostatními herními postavami. Akce, které hráč učiní, určují, jaké další scény se mu zpřístupní a jak příběh skončí.

Přehled stránek

Úvod

Hlavní stránka služby s posledními informacemi pro širokou veřejnost.

Příběhy

Najdete zde obecné informace o tom jaké příběhy jsou momentálně dostupné a o tom kde se odehrávají. Přihlášený uživatel zde může vybraný příběh rovnou rozehrát.

Profil

Profil (záložka)

Stránka zobrazuje váš osobní profil. Vaší vizitku vidí všichni hráči. Příspěvky, které na svůj profil umístíte, jsou soukromé a vidíte je pouze Vy. Pokud na váš profil umístí příspěvek jiný hráč, vidíte a můžete jej dále komentovat pouze vy dva.

Nastavení (záložka)

V záložce nastavení si můžete upravit osobní vizitku a přihlašovací údaje.

Hráči

Pokud potřebujete poradit, nebo nechat vzkaz jinému hráči, přidejte mu jej na jeho profil. U každého hráče vidíte jeho osobní vizitku a vaši vzájemnou korespondenci. Příspěvky, které jste sami umístili na jeho profil, vidíte a můžete je dále komentovat pouze vy a vybraný hráč.

FAQ

Časté dotazy, tato stránka.

eleAnor engine Copyright (c) 2010 - 2023 Jan Tomášek